YHTEYSTIEDOT

HENKILÖSTÖ

JOHANNA TIKKANEN

Toiminnanjohtaja
Kaksoisuraohjaus
RSMP Koulumotivaatiovalmentaja 
044 718 1790
johanna.tikkanen@kuopio.fi

MARIKA MAKKONEN

Projektipäällikkö
RSMP Koulumotivaatiovalmentaja Ketterä kaksoisura – opiskelevan urheilijan urasiirtymät -hanke
044 718 1795
marika.makkonen@kuopio.fi

LARI KILPELÄINEN

Koululiikunnan koordinaattori
Urheiluluokat
044 718 1439
lari.kilpelainen@kuopio.fi

OPPILAITOKSET JA YHTEYSHENKILÖT

Kuopion klassillinen lukio: Jyrki Blom, urheilukoordinaattori, jyrki.blom@opedu.kuopio.fi, p. 044 518 4549

Leppävirran lukio: Sari Ihalainen, sivistysjohtaja, sari.ihalainen@leppavirta.fi, p. 044 797 5669

Nilsiän lukio, Tahkon alppikoulu: Veli-Matti Kuusela, toiminnanjohtaja/ valmentaja, veli-matti.kuusela@kuopio.fi p. 044 748 2368

Pielaveden lukio: Miika Kräkin, rehtori, miika.krakin@pielavesi.fi, p. 040 489 4197

Siilinjärven lukio: Aurora Hansen, rehtori, aurora.hansen@siilinjarvi.fi, p. 044 740 1320

Savon ammattiopisto: Hanna Linnilä, valmennuskoordinaattori/ opinto-ohjaaja, hanna.linnila@sakky.fi, p. 044 785 3093

Itä-Suomen yliopisto: Tuija Pasanen, opiskelijapalvelun päällikkö, tuija.pasanen@uef.fi, p. 044 716 2145

Savonia-ammattikorkeakoulu: Pirjo Venhovaara, opinto-ohjaaja, pirjo.venhovaara@savonia.fi, p. 044 785 5009

Hatsalan klassillinen koulu: Jaana Kujala, rehtori, jaana.kujala@kuopio.fi, p. 044 718 4501

Jynkänlahden koulu: Jari Harjula, rehtori, jari.harjula@kuopio.fi, p. 044 718 4661

SEURAT JA VALMENTAJAT

Alppihiihto: Tahkon alppikoulu, Veli-Matti Kuusela, veli-matti.kuusela@kuopio.fi, p. 044 748 2368,
Ossi Pirinen, Eemeli Pirinen, Roope Leskinen, Janne Partanen, Kati Partanen

Jalkapallo: Juniori-KuPS, Esa Pekonen, esa.pekonen@juniorikups.fi, p. 040 517 8861
Tero Taipale, Jori Särkkä, Sami Länsivuori

KuPS Oy, Ollipekka Ojala, ollipekka.ojala@kups.fi, p. 044 318 1286

Jääkiekko: Juniori-KalPa, Herkko Koski, herkko.koski@kalpa.fi, p. 044 055 2122
Jarkko Rissanen, Iiro Maukonen, Niko Kallela, Marjo Voutilainen, Mikko Mertanen

Lentopallo (Kuopio): Puijo Wolley, Jukka Lehtonen, jukka.lehtonen@puijowolley.fi, p. 044 712 0992  
Jani Säisä, Johanna Lehtonen
Lentopallo (Pielavesi): Pielaveden Sampo, Sergei Ivanov

Salibandy: Salibandyseura Welhot, Mikko Tiihonen, mikko.tiihonen@welhot.fi, p. 050 548 6654, Simo Leppänen

Maastohiihto: Kuopion kaupunki, Mika Venäläinen, mika.venalainen@kuopio.fi, p. 044 718 2516

Mäkihyppy ja yhdistetty: Puijon Hiihtoseura, Kimmo Savolainen, kimmojsavolainen@gmail.com, p. 045 110 9575

Suunnistus: Kuopion suunnistajat, Jaakko Leppänen, jaakko.leppanen68@gmail.com, p. 045 606 2752

Taitoluistelu: Kuopion Taitoluistelijat, Colin Chanski, Kuopion Luisteluseura, Liana Ocheretna

Telinevoimistelu: Kuopion Reippaan voimistelijat, Meiju Virta, virta11@msn.com, p. 044 259 9770

Uintiurheilu: Kuopion Uimaseura, Mikko Lonka, mikko.lonka@kuopionuimaseura.fi, p. 044 235 6212
Teemu Turunen

Yleisurheilu: Kuopion Reipas, Matti Haatainen, matti.haatainen@kuopionreipas.fi, p. 044 591 5617

Fysiikkavalmennus (Kuopio): Jussi Hämäläinen, jussi.hamalainen@opedu.kuopio.fi, p. 044 718 4534
Fysiikkavalmennus (Leppävirta): Leppävirran Viri, Reetta Nenonen, hiihtelija@gmial.com, p. 050 3391600, Ilpo Koponen, ilpo.koponen@sul.fi, 050 4145085

asiantuntijatoiminta

Fysioterapia: Jari Puustinen, jari.puustinen@pohjolasairaala.fi
Eija Hiltunen, eijasinikka.hiltunen@gmail.com, Joona Kokkola, jones.kokkola@gmail.com

Ravintovalmennus: Jaakko Mursu, jaakko.mursu@uef.fi, p. 050 573 1378
Anni Kukkonen, anni@ravistamo.fi, 040 519 2811

Taitovalmennus: Antti Heinänen, antti@marsumove.fi, p. 045 139 4101

Terveys- ja lääkäripalvelut: Terveystalo Kuopio, Jussi Huttunen, p. 050 598 7013

Urheilupsykologia: Saara Grönholm, saara.gronholm@coronaria.fi, p. 040 627 5261

Yritysyhteistyö: Arto Kuuluvainen